Укрзалізниця спільно з Міністерством інфраструктури України, Закарпатською облдержадміністрацією та іноземними партнерами реалізує туристичний проект. Для перевезень Боржавською вузькоколійкою на Закарпаття з Гайворона прибув паровоз Гр-280. У серпні щовихідних він кататиме пасажирів, які бажають помилуватися місцевим колоритом. Про це повідомляє ПАТ “Укрзалізниця”.
Очікується, що перший рейс відбудеться 4 серпня. Планується, що паровоз курсуватиме вузькоколійкою між Хмільником і Виноградовом.
Паровоз Гр-280 побудований майже 70 років тому в Німеччині. Паровози Укрзалізниці цієї серії вже стали героями багатьох фільмів та сюжетів, зокрема серіалу “Дев’ять життів Нестора Махна”.
Паровози серії “ГР” на сьогодні в Україні використовуються на Київській дитячій залізниці та встановлені в різних містах як пам’ятники. Для їх відновлення та капітально-відновлювального ремонту ретро-вагонів необхідні значні кошти.
Укрзалізниця раніше повідомляла, що для збереження вузькоколійок та підтримки в робочому стані ретротехніки необхідно, щоб місцева влада долучалася до фінансування таких туристично привабливих проектів.
ПАТ “Укрзалізниця” здійснює комплексну роботу зі збереження історичної залізничної спадщини. Це – однин з важливих напрямків соціальної відповідальності товариства. “Ми хочемо зберегти унікальні зразки техніки – живе свідчення історії. Фахівці нашої компанії провели масштабний моніторинг, вже систематизовано та заборонено знищувати майже півтисячі об’єктів, що мають історичну цінність – це паровози, старовинні пасажирські та вантажні вагони, спеціальна техніка, об’єкти інфраструктури. У подальшому плануємо відновлювати історичний рухомий склад для участі у кінозйомках, туристичних та святкових поїздках, поповненні експозицій музеїв та виставок”, — розповів голова правління товариства Войцех Балчун.
Довідка
Вузькоколійна залізниця у Боржавській долині працює з 1908 р. Ширина залізничної колії — 750 мм. Назва вузькоколійки пов’язана з річкою Боржавою, по узбережжю якої проходить колія.
Першочерговим завданням залізниціі було транспортування деревини з гірських масивів (Полонина Боржава, Великий Діл) до Закарпатської (Притисянської) низовини. Хоча вона використовувалася й для пасажирських перевезень. Вона проходить територіями Берегівського, Виноградівського та Іршавського районів.