У Іршавському історико-краєзнавчому музеї з’явився “Альбом Аушвіц”

Такою новиною поділився директор музею Андрій Світлинець:
“Одного літнього дня мені зателефонували і попросили про зустріч, яка відбулася у музеї через деякий час. Виявилося, що до нас завітала група людей – єврей із Ізраілю, вчений із США та перекладач. Кожен шукав щось своє – єврей своє коріння у Приборжавському, а науковець збирає матеріал про спільне співіснування місцевого люду та євреїв у довоєнний період. А ще стало відомо, що американець Джон досліджує історію одного альбому, що має відношення до нашого краю. Були зустрічі із старожилами, поїздки до Білок, Приборжавського, Іршави.
Тоді ж я і дізнався більш детально про фотоальбом, який відомий у всьому світі під назвою “Альбом Аушвіц” та зрозуміло, що попросив для музею хоча б фото. Та Джон мене здивував. Замість електронних фото він вислав цілу книгу. Днями наш музей її і отримав. А історія ця почалася навесні 1944 року коли угорська військова влада зігнала закарпатських євреїв у тимчасові гетто, а звідти відправили до Освенціма (по німецьки Аушвіц). У цьому ешелоні була дівчина Ліля Якоб (Меєр) із с. Білки, що на Іршавщині. Вона вижила і після визволення табору випадково знайшла у канцелярії фотоальбом із майже 200 фото, де віднайшла себе, свою родину, односельців.
Ліля зберегла фотоальбом, який пізніше перевидали. Мало того, євреї провели по всьому світу дослідження людей, які там зображені та ідентифікували близько 60 відсотків. Фактично на прикладі цього фотоальбому яскраво розкрита трагічна сторінка Голокосту. Зараз альбом у нашому музеї і всі бажаючі можуть його побачити.”

Знайшли помилку? Тоді виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: