Ті громади, які не об’єднаються в рамках децентралізації до 2020 року, вимушені будуть станом на той час зробити це в обов’язковому порядку. Натоді з’явиться відповідне законодавство, вважає експерт із питань самоврядування та самоорганізації Віталій Загайний.
Ті громади, які не об’єднаються в рамках децентралізації до 2020 року, вимушені будуть станом на той час зробити це в обов’язковому порядку. Натоді з’явиться відповідне законодавство, вважає експерт із питань самоврядування та самоорганізації Віталій Загайний.
На підставі чого робите такі висновки?
Спираючись у першу чергу на позицію першого заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслава Негоди на одному із недавніх заходів з децентралізації (авт.: конференція 27 жовтня у Вінниці) і самостійно оцінюючи цей процес, очевидно те, що у 2020 році ті нечисленні громади, які залишаться не об’єднаними, стануть перед вибором – до кого приєднатися із уже існуючих ОТГ. Їм потрібно буде це зробити.
Якщо повсюди звучить словосполучення про добровільне об’єднання, то чому мова повинна йти про обов’язковість?
Можливо, це можна й трактувати, як порушення якоїсь добровільності, але добровільності станом на сьогодні є більше, ніж достатньо, і вона не може бути безмежною. Мусимо вийти на цей крок, тому, що не можуть залишатися громади (сільські, селищні і міські ради), які не включені до складу ОТГ. Чому? Бо це розбалансовує загальнодержавну систему фінансування, управління. І з цієї причини ми мусимо виходити на жовтень 2020 року з таким станом, коли немає тих громад, що не включені в ОТГ.
Ви прогнозували, що це рішення (щодо обов’язковості об’єднання) будуть приймати обласні ради?
Так. Виходжу тут із дуже простої тези. Згідно з діючим на сьогодні законодавством перспективні плани з утворення ОТГ – це право і компетенція обласних рад. Сам перспективний план (його проект) готує адміністрація, але затверджує облрада. Я прогнозую, що це і залишиться компетенцією обласних рад, що є логічним. Чому так? Бо навряд чи будуть «засмітчувати» порядок денний роботи ВР такими питаннями. І тим більше ВР є далеко від цих питань. Краще можуть розібратися облради.
Охарактеризуйте загалом процес децентралізації і скажіть ваші прогнози, чи до 2020 року буде багато таких необ’єднаних громад?
Споглядаючи на динаміку, яку ми зараз маємо, я оцінюю хід децентралізації достатньо добре. Аргумент у мене дуже простий. На 2015 рік було 159 громад, а станом на кінець цього року – 665 громад. Добрий показник. Це порядку половини того, що ми запланували. 2018-19 роки мають стати такими, щоб підтяглася решта.
Скажіть ваші прогнози, чи до 2020 року буде багато таких необ’єднаних громад?
Думаю, що десь 5% сільських і селищних рад може до 2020 року залишитися не об’єднаними в силу різних причин. Треба також розуміти, що подібні процеси зазвичай довести до 100% виконання неможливо. Такі висновки робимо, аналізуючи досвід інших країн. Там теж вдавалися до обов’язкових дій.