Сфера послуг відтепер тільки українською: про закон та космічні штрафи

Від завтра, 16 січня, законодавчі новації стосуються усіх надавачів послуг, незалежно від форми власності, а штрафи накладатимуть не на персонал, а на суб’єктів господарювання.

16 січня 2021 року набуває чинності стаття 30 Закону про забезпечення функціонування української мови як державної та відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову. Тобто всі без виключення надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов’язані будуть обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою.

Слід зауважити, що вимога стосовно обслуговування державною мовою стосується не лише сфери торгівлі.

Під дію Закону підпадають також і освітні послуги (у т.ч. гуртки і секції), і медичне обслуговування, і надання соціальних послуг, і діяльності ФОПів, магазинів (інтернет-магазинів в т. ч.) та супермаркетів, АЗС, закладів розважальної діяльності, закладів харчування та будь-яких інших закладів, що обслуговують споживачів.

Зокрема, відповідно до Закону, українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.

Проте, інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися й іншими мовами, а персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для обох сторін лише на особисте прохання клієнта.

Визначено і відповідальність за порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою. При цьому, слід зауважити, що штрафи накладатимуть не на персонал, а на суб’єктів господарювання.

Так, згідно зі ст. 57 Закону за порушення Уповноважений або його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови й оголошує попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта. За повторне протягом року порушення Уповноважений накладає на суб’єктів господарювання штраф у розмірі від трьохсот до чотирьохсот НМДГ, а це від 5100 до 6800 гривень.

“У разі порушення права на отримання інформації та послуг українською мовою, споживачеві доцільно, насамперед, звернутися до працівника відповідної установи з проханням обслуговувати його українською, до менеджера або вищої керівної посадової особи, з проханням виправити ситуацію, зафіксувати порушення у книзі скарг. Кожен громадянин також може скласти скаргу на ім’я Уповноваженого із захисту державної мови, направити її письмово або електронною поштою на адресу Уповноваженого. При цьому важливо надати максимально повну інформацію про суб’єкт господарювання, обставини та докази, що підтверджують порушення”, – інформує Урядовий портал з посиланням на Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня.

джерело

Знайшли помилку? Тоді виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

1 Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: