Що треба знати закарпатцям,які хочуть поїхати на роботу в Чехію та правила роботи системи SIS

Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові (місцева приналежність котрого є 7 областей Західної України) щоденно приймає до 400 заяв на отримання шенгенської візи. Більшість із цієї кількості має на меті працевлаштування, коли метою подорожі є отримання прибутку, і візу у цьому випадку потребують також власники біометричних паспортів, які з іншою, неприбутковою метою, вже більше року можуть подорожувати до шенгенської зони без віз. Подані заяви, кожну окремо, наші співробітники дуже уважно і ретельно розглядають щодо правдивості і достовірності поданих документів, причому здійснюють це у щоденному контакті з відповідними органами у ЧР – відділами Управління праці ЧР, поліції Чеської Республіки, орендодавцями, роботодавцями і т. ін.

Зворотній зв’язок із вищезгаданими органами свідчить про збільшення кількості підроблень у документах до заяв, що ми спостерігаємо із великим занепокоєнням. Слід розуміти, що за вміст заяви повну відповідальність несе заявник, а не особа, яка за його проханням підготувала документи. Крім того, заявник письмово декларує це своїй підписом на візовій заяві. Проте часто заявники не в повній мірі усвідомлюють вагу свого підпису, і не знають, що містять їхні візові заяви, підготовку яких вони довіряють третім особам, котрих часто навіть не знають особисто. Високий ступінь довірливості населення до посередників з працевлаштування за кордоном не завжди виправдовує себе, а можливість оформити документи напряму, без третіх осіб, котру Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові рекомендує, використовується мало.

Через свій веб-сайт і цим повідомленням Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові попереджає громадян України відносно посередницької діяльності третіх осіб, які можуть навіть біля консульства чи, наприклад, в Інтернеті, пропонувати свої послуги. Наголошуємо, що основною метою більшості посередників є заробіток на довірливих громадянах, і їх не цікавить ні те, що жертвами їхньої діяльності є їхні ж співвітчизники-українці, ні кінцевий результат розгляду поданих заяв. Наполегливо закликаємо шукати роботу у Чехії напряму та легально. Повторно хотіли б підкреслити, що різні посередники не мають ніякого відношення до Генерального консульства Чеської Республіки у Львові, і воно ні з ким із них не співпрацює. Винятком є три візові центри фірми “VFS Global”, які на підставі офіційно укладеного договору концесії надають Генеральному консульству Чеської Республіки у Львові зовнішні послуги з прийому візових заяв і видачі закордонних паспортів заявникам. Завдяки цій співпраці є можливість прийняти більшу кількість візових заяв і задовольнити більше українських громадян, зацікавлених у поїздках до шенгенської зони. Підкреслимо, однак, що ці центри не приймають рішення про видачу віз, не розглядають документи і не можуть надавати послуги, пов’язані із підготовкою документів для заяви чи бути посередниками у працевлаштуванні, проживанні і т. ін.

З міркувань своєї внутрішньої безпеки жодна держава не може сприймати того, коли іноземець намагається підробляти офіційні документи, печатки, імітувати підпис або зловмисно використовувати особисті дані іншої людини чи свої особисті дані. Будь-яке втручання у документи офіційного характеру має серйозні наслідки для заявника. Держава, яка виявить неправдивий або фальшивий документ у заяві, має можливість включити іноземця до реєстру небажаних осіб.

У Шенгенській зоні негативні дані щодо іноземців об’єднані в рамках Шенгенської інформаційної системи (SIS), за якою незаконна дія щодо однієї країни в кінцевому рахунку обмежує в’їзд іноземця до всієї шенгенської зони. Громадяни України часто дізнаються про свою заборону в’їзду аж на кордоні із сусідніми країнами шенгенської зони, коли не можуть здійснити свою поїздку (часто після тривалого очікування оформлення на кордоні). Це гірший випадок. У кращому випадку вони дізнаються про включення до SIS із повідомлення про причини невидачі візи, на яку вони подавали документи. Консульство щодня отримує повідомлення на e-mail, чиї автори не можуть з’ясувати, яким чином вони можуть бути небезпечні для громадського порядку країни, в якій вони в минулому ніколи не були. Сумним фактом є те, що відповідь на це питання потрібно переважно шукати не у консульстві, яке відмовило у візі, але у посередника в оформленні підробленої візової документації. Багато хто з них, швидше за все, готує потрібні документи “швидко та зумисне”, незалежно від того, чи дійсно іноземець прямує до декларованої фірми на роботи, чи ні. Водночас, працевлаштування в іншій фірмі чи в інший час, ніж зазначений у дозволі на роботу, є таким же незаконним, як і робота без відповідної візи. Посередника, який пропонує конкретний дозвіл від Управління праці ЧР, але вказує кілька можливих сфер роботи або кілька різних місць проживання (“відповідно до ситуації на місці” / “dle situace na m?st?“), можна вважати ненадійним. Роботодавець не може бути змінений навіть на території Чехії. Якщо є така необхідність, потрібно подавати заяву на отримання нового дозволу на роботу та нової візи. Також незаконним є поєднання нелегальної роботи (наприклад, використання безвізового перебування з метою прибутку) та короткострокової шенгенської візи. Все це може мати негативний вплив на візову історію іноземця і привести до його включенню в SIS, так само як і випадки, коли, наприклад, іноземець не сплачує накладений на нього штраф.

Заявників, включених у SIS, часто цікавлять терміни заборони в’їзду, хто і чому подав заявку на їх включення до системи. Іноземець має право на доступ до інформації, яка про нього знаходиться в Шенгенській інформаційній системі, відповідно до права на захист персональних даних і мав би реалізувати свої права щодо SIS насамперед у адміністратора даних, тобто у Поліції Чеської Республіки. Інформація про подачу заявки щодо інформації чи зміну / видалення даних доступна на веб-сайті Управління із захисту персональних даних (www.uoou.cz), в тому числі формуляри, які суб’єкт даних може використати. Також можна звернутися на веб-сайти Поліції (www.policie.cz) та Міністерства внутрішніх справ ЧР (http://www.mvcr.cz/eu-schengen.aspx), а також на основний чеський веб-сайт, присвячений ЄС (www.euroskop.cz). Кожен суб’єкт даних має право направити письмовий запит у Поліцію ЧР (адреса наведена у кінці цього тексту) і реалізувати своє право на отримання інформації, видалення або виправлення даних, які обробляються в SIS. Інформація про обробку персональних даних в SIS надається тільки відповідному суб’єкту даних (або його офіційно уповноваженому представнику). Заявка повинна містити інформацію про особу заявника – повне ім’я, прізвище, дату і місце народження та адресу. Поліція зобов’язана відповісти протягом 60 днів. Використання права доступу є безкоштовним. Поліція повинна визначити, чи дані про суб’єкта даних включені до SIS, які це дані, чому вони були включені в SIS (з якою метою) і яким органом. Для спілкування з чеськими органами єдиною офіційною мовою є чеська мова.

Контaктні дані органу, якому надсилається заява щодо доступу:

Президія Поліції Чеської Республіки (Policejn? prezidium ?esk? republiky)

P. O. Box 62/K-SOU
Strojnick? 27
170 89 Praha 7
?esk? republika

У випадку, що контрольний орган (Поліція Чеської Республіки) не надав задовільної відповіді, можна звернутися до:

Управління із захисту персональних даних (??ad pro ochranu osobn?ch ?daj?)
Pplk. Sochora 27
170 00 Praha 7
?esk? republika

Із Управлінням із захисту персональних даних можна спілкуватися і англійською мовою.

Z povahoju

Mgr. Pavel Pe?ek
Generalnyj konsul

Генеральне консульство Чеської Республіки у Львові
вул. Антоновича, 130, 79057 Львів, Україна
Тел.: +380 322 976 893
Факс: +380 322 976 896
http://www.mzv.cz/lvov

Знайшли помилку? Тоді виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: