Ризики покупки приватизованого житла

Приватизованими називають квартири, безоплатно передані у володіння від держави до громадян. Однак тут є свої нюанси та ризики. Купуючи приватизоване житло, необхідно провести ретельну перевірку документів та належним чином оформити угоду, та тільки тоді можна буде не боятися, що ваше право володіння в майбутньому виявиться успішно оскаржене.

Придбання квартири

Коротка схема для тих, хто збирається купити приватизовану квартиру, виглядає так:

  • Сторона покупця робить вибір на користь певного житла.
  • Підписується (при необхідності) попередня угода між покупцем та продавцем, в якій обмовляється аванс, терміни повного оформлення угоди та вартість житла. До неї повинні додаватися документи, що вимагаються для проведення операції.
  • Покупець перевіряє папери.
  • Виконується складання основного договору.
  • Він підписується сторонами, передаються гроші.
  • Складається та підписується акт прийому-передачі.
  • Документи здаються в Реєстраційну Палату, де повинна бути проведена державна реєстрація переходу прав до покупця.
  • У термін, зазначений в розписці про отримання документів, можна забрати їх – після цього реєстрація переходу прав буде офіційно оформлена, та в державному реєстрі нерухомості закріплено, що власник у житла змінився.

Купівля приватизованої квартири, ризики покупця

Ретельна перевірка документів при придбанні приватизованої квартири потрібна в першу чергу, щоб виявити, як була проведена сама приватизація, та чи немає певних нюансів, які дозволили б опротестувати саме її проведення або частково обмежити право власності.

Всі ризики, що виникають при купівлі житла, можна розділити на дві основні категорії: юридичні та технічні. Перші загрожують куди сильніше, та в деяких випадках покупець навіть втрачає право власності на придбане житло, другі головним чином загрожують зайвою витратою грошей. Наприклад, незаконне перепланування буде ставитися до таких ризиків.

А до основних юридичних ризиків належать:

  1. Наявність у третіх осіб права власності або права проживання – одна з найсерйозніших проблем, з якими може зіткнутися покупець. Такими особами можуть бути так звані «відмовники» – при приватизації могла знадобитися згода від осіб що проживали в квартирі.
  2. Визнання угоди купівлі-продажу недійсною. Причини можуть бути різними. Якщо продавцем стала людина літня, її родичі можуть потім настояти на тому, що вона була недієздатною. Фальшиве доручення або інші підроблені документи – такі схеми використовуються «чорними ріелторами». В останні роки їх стало набагато менше, але це не означає, що зустрічі з ними точно вдасться уникнути.
  3. Борги по житлово-комунальним послугам та внескам за капітальний ремонт. Після переходу прав на нерухомість разом з ними перейдуть борги за капремонт, а тому при їх наявності слід відразу домовитися про відповідне зниження ціни квартири. Якщо продавець стверджує, що боргів немає, це обов’язково слід перевірити.

Щоб не створювати помилкове враження, потрібно відзначити, що в середньому ризики не вище, ніж при придбанні житла, що не піддавалося приватизації – у покупок житла в новобудовах власні ризики. В тому та іншому випадку більшу частину ризиків знімає робота з грамотним юристом – а звертатися до нього при такій угоді просто-таки обов’язково, адже вона має на увазі роботу з великою кількістю документів.

Які документи перевірити

Під час укладання угоди купівлі-продажу треба буде перевірити чи оформити чимало паперів. Всі їх можна розділити на кілька основних категорій:

  • особисті;
  • на квартиру;
  • про оплату житлово-комунальних послуг та ремонту;
  • про осіб, зареєстрованих у квартирі.

Перевірятися має все – дрібниць тут немає. Ясна річ, що методи та ретельність перевірки повинні бути різними, але фахівці все-таки рекомендують доручити це юристам які досконально розбираються в питанні.

Знайшли помилку? Тоді виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: