Посол Угорщини в Україні розповів про ситуацію в Закарпатті, обшуках СБУ і планах його країни

Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто в інтерв’ю “Вістям” розповів про обшуки в угорської громади і можливості зустрічі Володимира Зеленського з Віктором Орбаном на тлі конфлікту.

Іштван Ійдярто

– Як ви розцінюєте обшуки, проведені днями в ряді угорських організацій Закарпаття та у Василя Брензовича, колишнього депутата Верховної Ради і одного з найбільш активних представників угорського суспільства?

– У цій історії є кілька цікавих моментів. По-перше, і ми поки не зраджували цьому розголос, на жаль, уже майже два роки ми відзначаємо постійний інтерес СБУ до угорського товариства. У нас було достатньо відгуків з боку населення: це і постійні розпитування, і пошук інформації представниками СБУ, що беруть участь в заходах спільноти. По-друге, протягом тривалого часу триває розслідування кримінальної справи, в ході якого вони хотіли встановити взаємозв’язок між підтримкою Закарпаття з боку держави Угорщина і нацбезпекою України. І якимось чином було встановлено, що під цією допомогою – в основному гуманітарної – є певна прихована повістка, і угорці Закарпаття якимось чином є “учасниками” такої незаконної активності. Третій момент – це чотири “локації”, де власне проводили обшук співробітники СБУ. Я підкреслю, озброєні співробітники. А саме в штаб-квартирі KMKSZ, угорської партії; офісі “Еган Еде”, гуманітарному фонді, що допомагає і координує гуманітарну і економічну допомогу; вищої угорській школі в Берегово; приватному будинку пана Брензовича.

– Чому прийшли саме до нього?

– Він пов’язаний особисто з усіма чотирма “локаціями”: є главою KMKSZ, керівником фонду, почесним головою фонду, який керує вищою школою в Берегово. Ну і, звичайно, володіє власним будинком. Що дивно? Ордер на цей одноразовий рейд був підписаний судом в Запоріжжі тиждень тому, 22-23 листопада, для місцевого СБУ. А обшуки мали місце в Закарпатті, що знаходиться в 1,2 тис.км від Запоріжжя. Також, якщо я не помиляюся, за українським законодавством місцевий суд може видати такий ордер, тільки якщо у нього є локальна зв’язок – для місцевих же силовиків. Мені дійсно невідомо, чи мав цей рейд законну базу. Але якимось чином вона була розв’язана Запоріжжям.

Звинувачення, пред’явлені СБУ громаді і пану Брензович, важкі – звучить навіть “державна зрада”. Відомо, що вони вилучили листівки, де говорилося про угорську автономію і сепаратистських намірах. Вам відомо, що вони там знайшли?

– На сайті СБУ було опубліковано сім доказів, які, по-моєму, були дуже цікавими. Можна навіть сказати, кумедними: очевидно, співробітники СБУ навіть по-угорськи не розуміли. Перше, що вони вилучили – це копія “цензуса” (звід з даними перепису. – Авт.), Виданого в 1910 році. Історична карта того часу і карта колишньої Угорщини, яка показує статистику в містах з населенням більше ніж 100 тис. В ті роки. Друге, доказ – угорські значки. У мене такі ж є, це подарунок. Там наші пам’ятники, статуетки історичних особистостей. А вилучили, оскільки на них був елемент орнаменту в угорських кольорах: червоному, білому і зеленому. Третій доказ – книга, видана в Будапешті, де йдеться про те, які теоретичні можливості мала б угорська автономія, причому не тільки в Закарпатті, а й в цілому в Карпатському басейні. Це історичний, фактично звід різних концепцій. Наступне, дуже важливе, доказ (не знаю, чому воно було цікаво СБУ) – це перелік нових громад в Закарпатті, де живуть угорці. Документи на українській мові.

Але і у СБУ також є своя логіка: якщо представники угорської громади є якийсь “проект”. І саме так спецслужби можуть подати зібрані докази.

– Кожна сучасна людина може отримати дані, наприклад, про перелік громад – це доступна у відкритих ресурсах інформація. І що, він хоче зробити “проект від Аляски до Камчатки”? Мені незрозумілі такі аргументи. По-англійськи це називається landslide evidents (з англ. – розвалюються докази). Вважаю, аналогічні “відкриття” можна знайти і у самих українських правоохоронців. Почитайте інтерв’ю, документи, аналітику по “угорському” питання 5-6-річної давності. І візьміть тимчасової цикл від 2017-го до 2020 року. Думка про те, що угорці “не зовсім лояльні” або хочуть чогось більшого, ніж у них було до 2017-го, – це спекуляція! Як і те, що Будапешт-де “мріє про Великий Угорщини”. Коли я прошу українських авторитетних людей висловлюватися про це, у відповідь чую тільки одне – “політичний дискурс”. Атмосфера того, що “Закарпаття – це наступний Крим” або “Західноукраїнський Донбас” створюється спеціально. Мовляв, якщо СБУ та інші спецслужби не воюватимуть проти цього, то … Скажіть, ну як угорська громада може жити в такій атмосфері?!

– Нагадаю, що в 2012-му партія KMKSZ виступала з ініціативою обговорення створення угорської автономії в регіоні, т. Н. “Притиснянський автономії” (угорське населення живе в основному вздовж течії річки Тиса).

– Дозвольте я відмотав історію ще раніше, адже таких “автономічних” ідей було дві. Перша – в 1991 році, з початком незалежності України. Коли проходив референдум, одночасно пройшли ще два місцевих плебісциту: в Закарпатті та Болградському районі (Одеська обл.), Де компактно проживає болгарське населення. В рамках обох, при безумовній підтримці незалежності України, були задані питання і про підтримку отримання спеціального статусу. У випадку з Закарпаттям – для всього регіону в межах України. Це був перший випадок. Другий – коли було запропоновано створити Угорський автономний округ на базі Берегівського району.

– Що вкладається в поняття “спеціальний статус”?

У Закарпаття він де-факто і так є: регіон межує одразу з чотирма іншими державами (Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія). Місцеві здебільшого мріяли, щоб Закарпаття стало “містком” між Україною і цими країнами. Адже в регіоні відразу ввійшли в гостру стояли питання економічного розвитку, і завдяки тому, що в Закарпатті немає ні вугільних, ні нафтових запасів, та й промисловості особливо теж, ідея була в створенні спеціального “торгового” регіону з податковими привілеями. Це допомогло б розвитку регіону. А “Угорський округ” хотів мати культурну автономію, тобто вільно використовувати свою мову, в тому числі і в освіті. Обидві ці ініціативи (1991 року – Закарпатська та Болградська. – Авт.) Дійшли до Верховної Ради і там були зупинені, там не знайшлося підтримки. Але референдум пройшов, і ті, хто говорить про їх сумнівної легітимності, то ж стверджують і про референдум про незалежність України.

Влітку 2020 го в Закарпатті хтось раптом почав збирати підписи під петицією з вимогою “визнати недійсним” Тріанонський мирний договір 1920 року (згідно з ним, Королівство Угорщина позбавлялося частини сучасної Закарпатської області). Хто це був, провокатори?

– Це Всесвітній союз угорців, заснований в 60-70-і роки. Потреба в ньому виникла після революції 1956-го, коли величезна кількість громадян емігрувало з країни. Зараз вони живуть в Канаді, ФРН, США. Приблизно як і емігранти-українці. Зрозуміло, у соціалістичній Угорщині часів Яноша Кадара і західної еміграцією не було жодних стосунків, але цей союз працював. І в 90-е, після демократичних змін, необхідність в ньому для країни відпала. Та й самі вони не знали, як продовжувати – емігранти могли приїхати в Угорщину хоч з Нової Зеландії і відновити громадянство. А союз цей став в результаті маргінальним, скотившись до подібних акцій. Їх він провів кілька, поставивши політичний акцент.

А навіщо, вони можуть на щось претендувати в Угорщині?

– Ніхто не знає, навіщо. Організація, повторюся, зовсім маргінальна. Не виключаю, що в різних державах Карпатського басейну – Румунії, Словаччини – вони намагалися організувати щось подібне. Не знаю, скількох організаторів виявила СБУ, але запевняю, що ні з Угорщиною, як державою, ні з нашою політикою вони не мають нічого спільного. Безумовно, 1920-й рік і підписання Тріанонського мирного договору – для нас трагедія. І, на жаль, знаходяться люди, які спекулюють нею в своїх цілях.

Але населення Закарпаття, має угорське коріння, “панвенгерскую” ідею підтримує? Напевно ви бачили відео, на якому депутати Сюртовской ОТГ після прийняття присяги виконують гімн Угорщини.

– Скажу, як це відбувається. Гімн писав поет-кальвініст, що жив недалеко від Берегово, коли містечко ще називався Beregszász і був чисто угорським поселенням – в 1823 році. Спочатку це була молитва. Через 10-15 років один музикант поклав її на музику. І для кальвіністів, більшість яких складає угорське населення Закарпаття, це не просто гімн – це псалом. І він був поміщений в Псалтир задовго до того, як став гімном країни. Румунський диктатор Ніколає Чаушеску, який воював проти угорців в своїй країні, також нічого не зміг з ним вдіяти, це релігійна пісня! І в Угорщині її співають часто. Кожна католицька, протестантська церемонія закінчиться цією піснею.

Так, але в ході прийняття присяги…

– Можна по-різному це розцінювати. Але це питання є важливим. І це тиск на громаду: ми говоримо, що українці – дуже сильні, їм все заважає. Заважає, якщо хтось не вчить українську мову. Коли не подобається українська культура. Коли хтось не знає, хто такий Тарас Шевченко. Що тризуб – це національний символ. Але зрозумійте: поруч з українцями живуть інші. Люди, у яких також є національна культура. У нас теж є свої пісні, і в них також є символіка. Чому українське суспільство стало таким нечутливим? Ми ж все існували в одній країні мирно, в рамках одного суспільства! Чому загострилося питання національних прапорів і написів на угорській мові в Виноградово, Берегово – все їх фотографують? .. Адже раніше був закон, який це дозволяв. І пісню, і напис, і прапор. Але що ж сталося з Україною, де загубилася її толерантність? .. Так, вони співали гімн. Але хіба це означає, що “п’ята колона” закарпатських угорців готується до зради, і завтра Сюрте стане Угорщиною? Це чиста і неприємна маніпуляція!

– Існує припущення, згідно з яким обшуки пов’язані з результатом місцевих виборів – більшість в облраді неможливо сформувати без голосів депутатів-етнічних угорців. На них розраховує як “Слуга народу”, так і “євросолідарності”. Що думаєте?

Це політика, а її коментувати я б не хотів. Але зверніть увагу на документ, який силовики пред’явили угорським “розбійникам”, які щосили займаються в Закарпатті гуманітарними та економічними проблемами. Там написано, що кримінальну справу, на підставі якого і був виписаний ордер на обшук, було порушено ще в грудні 2017 року. Тоді пан Брензович був членом парламенту. І вісім депутатів-угорців (як і зараз) увійшли до облради. І важливо, що Йозеф Борто, заступник Брензовича, до сих пір є заступником голови облради. Він досвідчений і грамотний. І все політсили, які входили до облради, заявляли: угорські депутати працюють конструктивно і відкрито. Що ж змінилося?

Політичний “розклад” сил, який, по суті, угорських-то депутатів не стосується.

Добре, але чому тиск за допомогою тієї ж кримінальної справи почали ще з 2017-го? Рік тому проводили вилучення документів у фонду “Еган Еде”, тоді вже приходили, запитували: “Що, мовляв, ви тут, угорці, робили?” Коментувати не можу, але в збіги теж не вірю.

(Дзвонить мобільний телефон посла. Той знімає трубку, говорить з кимось по-угорськи, сміється.)

– Знаєте, хто дзвонив? Мій генеральний консул з Ужгорода. Я спеціально просив його перевірити інформацію про гімн, який співали в Сюрте. Так ось, він дізнався, що депутати заспівали спочатку український гімн, потім – угорський. Але момент, коли співали український, на відео не потрапив. А це – маніпуляція!

Посол України в Угорщині була викликана в МЗС і отримала ноту. Глава МЗС Петер Сійярто пообіцяв підняти “українське” питання на засіданні представників країн – членів НАТО. Але зовсім недавно глави МЗС Кулеба і Сийярто говорили про відновлення добросусідських відносин. Що буде далі?

– Ті, хто дуже добре “в темі” українсько-угорських відносин, знають, що нинішня ситуація є ненормальною. Адже раніше ми мали дуже хороші відносини, в т.ч. в тому, що стосується прав меншин. І інфраструктура двосторонніх відносин у нас відмінна – я навіть не знаю, скільки у нас створено міжурядових, парламентських комісій, робочих груп.

Що послужило причиною заморозки?

– “Мовна” частина українського Закону “Про освіту”, звичайно. Не секрет, що в угорській політиці у відносинах між нашою країною та сусідами дуже важливий фактор – “правові” і ситуація з етнічними меншинами. І якщо двосторонні відносини хороші, то і наше меншість досить. Ми були раді, що до 2017-го з Україною не мали ніяких проблем в частині збереження прав меншості. На жаль, Закон “Про освіту” був гігантським кроком назад, який ми не могли залишити без уваги. Адже угорці не розмовляють українською мовою добре. Це так, і це проблема. Ми завжди говорили, що готові допомогти. Робили підручники! Але в законі найголовніше – це не мова, а школа. Практично вперше за 100 років в Закарпатті не буде жодної угорської школи. Так, закон поки почав працювати для російськомовних шкіл, але ж з 2023 роки (спасибі Венеціанської комісії за цю відстрочку) він буде діяти і для “мов ЄС”. Я навіть не знаю, хто ініціював таку оригінальну формулювання. А закон і право – дуже делікатна сфера: не можна крутити, як тобі подобається. Виймеш одну цеглину, і впаде стіна. На жаль, немає надії на те, що ситуація зміниться.

На цьому тлі дивно звучала фраза Сийярто про ймовірність “досягнення добросусідських відносин” – це було головною умовою для зустрічі Володимира Зеленського з прем’єром Угорщини Віктором Орбаном.

– Крім проблеми в рамках прав меншин, є ще багато сфер, де співпрацюють країни. Економіка, інфраструктура. На жаль, суперечка навколо мови загальмував буквально все. Угорщина сказала – “окей, відносини і так не дуже хороші, давайте кинемо інше”. Так само вчинила Україна. Ми, звичайно, хочемо перезавантаження. І концепція спілкування двох міністрів – це дуже добре. Продовжуємо роботу.

– Зустріч Зеленський – Орбан на тлі всього того, що сталося ще можлива?

– Звісно. І якщо вони зустрінуться, не займатимуться малозначними речами, а піднімуть найголовніші, політичні, питання. Але сама зустріч буде можлива, коли ми опрацюємо їх на рівні МЗС.

Що для цього потрібно – політична воля?

– По суті, так. Так просто.

Скільки часу на це піде?

– Я не spin-doctor (фахівець в області PR-технологій, який займається управлінням новинами і медіаподії. – Авт.). Я лише дипломат, якому цікаво, щоб Україна була успішною і співпрацювала з не менш успішною Угорщиною. І як навіжений політичний аналітик додам: тут важливо, на якому фундаменті буде будувати країну українське суспільство. Зараз у вас є два великих табори. Один стверджує: країна – багатоетнічна, полікультурна, з багатьма релігіями. І її сила в єдності різниць. А другий табір переконаний: існує лише один етнос, одна культура і віра, а все, що “не така” – небезпечно. Дві ці концепції борються один з одним. І я не знаю, ні скільки ще це триватиме, ні хто переможе в результаті. Але думаю, що це розділяє українське суспільство.

Джерело

Знайшли помилку? Тоді виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: