В Україні змінилася верховна влада, але не політичні настрої. Країна як і раніше орієнтована на захід в плані проведення економічної стратегії. Однією з характеристик, притаманних сучасній світовій економіці, – це наявність в ній незалежних ні від яких урядів грошових систем. Яке ж сформували ставлення до розподілених мереж або, простіше кажучи, до криптовалюта українську владу? Спробуємо розібратися в новинах криптовалюта з України разом з експертами порталу letknow.news.
Криптогрівна та її майбутнє
Національний банк України (НБУ – аналог ЦБ РФ) вивчає можливість емісії електронної гривні (або в народі – кріптогрівни).
«Наше дослідження дало нам не тільки практичний досвід, а й породило нові питання для Національного банку. Яким буде вплив цього інструменту на екосистему платіжного ринку? Чи буде попит на е-гривню достатнім з боку користувачів, продавців та учасників ринку?» – поділився своїми міркуваннями з цього приводу заступник голови НБУ Сергій Холод.
Що ж, шановний Сергій Холод, дозвольте дати Вам відповіді на Ваші питання:
Вплив цього інструменту на екосистему, так само як і на будь-яку іншу систему буде приблизно … ніяким. Криптовалюта тому і є віртуальними, що тільки таким чином можна не привертати до їх емісії державні органи з їх центробанками і друкованими верстатами. А мета тут – створити незалежну від будь-яких держ. органів самодостатню систему формування об’єктивної вартості (всього) або просто-напросто – грошову систему. Так що ідеологія кріптогрівни взагалі незрозуміла. Для початку скажіть, а чим вона буде відрізнятися від стандартного безготівкового банківського платежу?
Попит з боку користувачів на абсурдні фінансові інструменти, як показує приклад Венесуели, може бути вельми великий і навіть ажіотажний. Все залежить від того, яке фінансове наповнення уряд вкладе в кожну монетку ФОРКОМ, тобто, скільки воно готове на цю затію витратити. Ось Мадуро вклав в свої El Petro сутність державних боргових зобов’язань, обтяжив в обхід санкцій майбутнє покоління країни боргами, і форк «на ура!» Розхапали по всій планеті. Але от якщо ви розраховуєте зі своєї кріптогрівни чистий дохід витягти, то тут, на жаль, варто вас відразу розчарувати …
Взагалі, з моменту хайпа біткоіни в кінці 2017 року стільки було спроб випустити на ринок державні кріптоденьгі. Складається стійке відчуття, що приймають рішення лідери взагалі толком не уявляють, якою є сутність розподілених мереж (та й незалежних токенов, що працюють за принципом Proof-of-Stake теж), а більш хитрі підспівувача біля трону, бажаючи «розпиляти» бюджет не дуже розумного проекту просто активно до цього рішення своїх босів підштовхують.
«Країна в смартфоні» Зеленського
Насправді, це новина криптовалюта, вірніше, тут зім’яв все воєдино. 23 травня 2019 року на форумі інтернет-діячів iForum новообраний президент, зокрема, зазначив:
«Інновації роблять все процеси прозорими і ефективними і позбавляють нечистих на руку чиновників засобів до існування. Як силовик може шантажувати вас виїмкою, наприклад, документів, якщо це документи цифрові? Як черговий рейдер зможе поміняти власника в реєстрі заднім числом, якщо цей реєстр на блокчейне?»
Дуже хочеться виділити це в окремий абзац, роздрукувати і повісити на стіну, як вкрай рідкісного прикладу розуміння верховного лідера держави суті того, про що він говорить. Дійсно, в разі блокчейна нічого заднім числом не провести (оформити, внести і т.д.). Дана технологія – це універсальний спосіб забезпечення достовірності історії і застосовуватися він може всюди!
Ну, а нам залишається порадіти, що лідер країни знає, про що говорить, бо це перший крок до впровадження дійсно корисних, які працюють інновацій. (До речі, мова на форумі йшла про комунікації суспільства з державою і створення аналога «електронного уряду»).
Україна – зручна країна
Воістину класна новина криптовалюта! На самому початку 2018 року Україну охрестили однією з лідируючих країн по впровадженню блокчейна в різних галузях управління в економіці. Це радує! А в середині травня 2019 року асоціація «Блокчейн України» (є й така) провела аналіз ступеня комфорту ведення в країні бізнесу на основі блокчейн-технологій. Були отримані наступні результати по проблемам:
1 місце – безпека. 40% профільних компаній оцінили рівень безпеки на «незадовільно». Зате майже 50% – на «хор»;
2 місце – складність юридичних процесів реєстрацій і ведення податкового обліку – 76% респондентів висловили впевненість, що якщо і будуть розширюватися, то вже в інших юрисдикціях, а 10% вважають, що поточні умови занадто агресивні, і нові компанії більше з’являтися на ринку не будуть ;
Створення доброзичливою екосистеми, а також державну підтримку на ментальному рівні оцінили, як фундаментальний фактор розвитку більш 60% респондентів. Ну, що тут можна сказати – принаймні, в Україні президент розуміє, що таке блокчейні для чого він може бути використаний.