Кожен поважаючий себе орендар повинен пам’ятати, що тільки письмовий договір є гарантією безпеки та спокою при оренді житлової нерухомості. Документ є офіційним доказом, що використовується для вирішення спорів у судовому порядку. Плюс до всього угода швидко відлякує шахраїв що вирішили незаконним шляхом заробити на довірливих орендарях. Тому його складання та підписання має бути пріоритетним для квартиронаймачів.
Переваги складання письмової угоди
Звичайно підписання договору оренди накладає певні обов’язки на орендаря та орендодавця. Власнику квартири доведеться оплачувати податки, передбачені чинним законодавством, а квартиронаймач повинен чітко виконувати умови, прописані в угоді.
Тому розмірковуючи про доцільність підписання договору необхідно зважити всі його переваги:
- Просте рішення спірних ситуацій. З огляду на те, що основні умови співпраці вказані в угоді зацікавлені сторони не будуть без видимих на те причин порушувати їх.
- Захист від необґрунтованих претензій. Якщо власник нерухомості вирішить вас виселити до закінчення терміну оренди мотивуючи це тим, що орендар порушує правила проживання у нього це не вийде.
- Власник житла оплачуючи державні мита гарантує, що у квартиронаймача не виникнуть проблеми з законом.
Квартири в оренду пропонує DOM.RIA. Багато орендарів вже встигли оцінити переваги сайту, а особливо програму перевірених оголошень. Завдяки тому, що інспектор сайту особисто виїжджає на огляд житла прихопивши з собою камеру панорамного типу з оглядом 360 градусів для фіксації стану житлових приміщень вся інформація, представлена в базі нерухомості, відповідає реальності. DOM.RIA №1 серед конкуруючих сайтів в країні завдяки свіжої та актуальної інформації.
Термін дії орендної угоди
Основною відмінністю короткострокової та довгострокової оренди є особливість виселення квартиронаймачів. При цьому в залежності від терміну дії контракту ситуація може розвиватися наступним чином:
- При підписанні договору строком на рік та відсутності додаткових умов власник житла не має права виселити орендаря без вагомих на те причин. Після закінчення строку квартиронаймач не може претендувати на продовження контракту без згоди орендодавця.
- Якщо договір підписується терміном на 5 років власник житла може виселити орендаря попередивши його за 3 місяці до закінчення терміну дії контракту. Якщо таке повідомлення не надійде, то угода автоматично продовжується на аналогічних умовах.
Якщо господар квартири просить залишити житло мотивуючи це тим, що воно буде продаватися, але при цьому заселяє нових квартирантів попередні мешканці мають право вимагати відшкодування збитків у судовому порядку.
Про що повинен пам’ятати орендар?
Перед підписанням орендного договору потрібно з’ясувати максимум доступної інформації про квартиру та про власника. Тому розмовляючи з орендодавцем попросіть наступні документи:
- посвідчення що підтверджує особу;
- правовстановлюючий документ на нерухомість;
- довідку про відсутність заборгованостей по комунальних платіжках;
- домову книгу де вказані всі прописані в квартирі;
- письмову згоду офіційно зареєстрованих мешканців.
Від орендаря потрібно тільки громадянський паспорт. Тільки так можна бути впевненим, що оренда квартири пройде успішно.
Особливості складання орендного договору
При складанні письмового договору квартиронаймачу належить пройти кілька етапів:
- Підготувати типовий бланк в двох примірниках. Досконально вивчити всі передбачені в угоді пункти та додати додаткові умови виходячи з особистих побажань.
- Перевірити документи орендодавця, зокрема паспорт та право власності на житло. При цьому дані з документів потрібно внести в договір.
- Обговорити з власником нерухомості умови дострокового розірвання угоди, які також внести окремим пунктом в договорі.
Якщо квартира буде орендуватися терміном понад 1 року потрібно переконати власника нерухомості зареєструвати угоду у юриста.
Додаткові пункти угоди
Щоб уникнути взаємних претензій та проблем в майбутньому фахівці в сфері оренди нерухомості рекомендують включити додаткові пункти в письмову угоду. Залежно від обставин в договір вносяться:
- Умови утримання домашніх вихованців. Якщо у вас є кіт або собака, то про них потрібно обов’язково розповісти орендодавцю, тому що багато власників житла не хочуть зв’язуватися з квартиронаймачами з тваринами.
- Умови та строки відвідання наймодавцем квартири для фіксації показань лічильників та перевірки стану кімнат. Це дозволить уникнути набридливих та непередбачених візитів з боку власника нерухомості.
- Термін та способи внесення платежів. Обов’язково вкажіть точну дату оплати оренди щоб орендодавець не міг вимагати гроші заздалегідь.
- Кількість мешканців, які проживають спільно з основним орендарем. Якщо сім’я складається з кількох людей кожен з них прописується в договорі.
За твердженням досвідчених ріелторів максимальна кількість інформації, зазначена в договорі дозволяє уникнути конфліктних ситуацій в майбутньому.