Запобіжні клапани служать для автоматичного захисту обладнання і трубопроводів від перевищення тиску робочого середовища понад встановленої величини за допомогою скидання її надлишку.
Питанням захисту пневмо- і гідросистем від надлишкового тиску відводиться важливе місце в комплексі заходів щодо забезпечення загальної надійності роботи систем трубопровідного транспорту, промислових і енергетичних установок.
Загроза надлишкового тиску може з’являтися як внаслідок впливу сторонніх чинників ─ поломки обладнання, помилок персоналу, надходження тепла від сторонніх джерел і т. Д., Так і в результаті внутрішніх фізичних процесів.
Запобігання аварійного перевищення робочих параметрів- функція запобіжної трубопровідної арматури, важливим сегментом якої є предохранительный клапан. Яскравий приклад ─ запобіжний клапан для котла, що спрацьовує, як тільки тиск в барабані котла досягає граничних значень. Частина пари через клапан випускається в атмосферу, і тиск повертається до допустимим величинам. Або запобіжний скидний клапан, без якого не обходиться жодна система, в якій проходить газ під тиском. Ще один зовсім «побутовий» приклад ─ клапан запобіжний для водонагрівача.
Втім, запобіжна трубопровідна арматура ─ це не тільки запобіжні клапани.
Різноманіття вибору
Запобіжна арматура проводиться в різних формах. Наприклад, у вигляді мембранно-розривних пристроїв (МРУ) і мембранно-запобіжних пристроїв (МПУ). Перші складаються з розривної запобіжної мембрани і вузла її кріплення. Самі МРУ можуть бути розривними, зрізними, ламаються, з примусовим руйнуванням. Ці пристрої забезпечують максимально оперативне скидання робочого середовища.
Мембранні запобіжні пристрої (МПУ) мають в своєму складі МРУ і запобіжний клапан. Володіючи мінімальною інерційністю, при спрацьовуванні вони здатні забезпечити швидке відкриття проходів для скидання великої кількості робочого середовища. МПУ встановлюють паралельно або послідовно із запобіжним клапаном.
Ще один варіант запобіжної арматури ─ імпульсно-запобіжний пристрій (ІПУ) ─ сукупність запобіжних клапанів. Клапан запобіжний 1 (в деяких нормативних документах його називають ЦПК ─ головний запобіжний клапан) встановлюється на магістралі (ємності, резервуарі), а другий імпульсний клапан запобіжний 2 з меншим прохідним перетином виконує роль керуючого елемента.
Вирішальна роль запобіжного клапана
І все ж, запобіжні клапани – самостійно або в складі спеціальних пристроїв – головний спосіб попередити руйнівні наслідки аварійного перевищення тиску.
У порівнянні з іншими видами запобіжної арматури пристрій клапана сппк запобіжного досить простий. Не ставить складнощів налагодження та регулювання запобіжних клапанів. Їх відрізняє величезний вибір ─ велика різноманітність модифікацій, виконань та розмірів. Установлювати запобіжний клапан ─ найбільш універсальний спосіб забезпечити високу безпеку широкого спектру технологічного обладнання.
Незважаючи на те, що у всіх його додатках призначення запобіжного клапана одне ─ оберігати обладнання від недопустимого перевищення тиску, у цього сегмента трубопровідної арматури чимало різновидів.