3 липня на Рахівщині розпочалась етнографічна експедиція музейників та істориків з Ужгорода. Цьогоріч до організації та проведення вже традиційної тритижневої етнографічної практики студенів-істориків УжНУ долучились наукові співробітники Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту: Василь Коцан (директор, один із керівників експедиції), наукові співробітники Василь Король, Вікторія Симкович та Мар’яна Чеплев. Ареалом дослідження було обрано села Ясінянської долини (Лазещина, Ясіня, Чорна Тиса, Кваси, Білин, Тростянець). Повідомляється на сайті Управління культури Закарпатської ОДА.
В організації експедиції сприяв Закарпатський обласний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді (директор – Олександр Геревич). Філія екоцентру в с.Лазещина Рахівського району стала базою для учасників експедиції. Її директор, випускник історичного факультету УжДУ, колишній сільський голова та директор Лазещинської школи Іван Бунтушак забезпечив поселення та освоєння учасників на базі, надав первинну допомогу в пошуку потенційних інформаторів. Саме ж поселення було відкрито урочистим підняттям національного прапора України.
Колорит закарпатської Гуцульщини, її природа, привітність місцевого населення з перших днів надихнули учасників експедиції на творчий лад. Співробітники музею залучені до роботи у всіх трьох тематичних підгрупах експедиції. Василь Коцан та Вікторія Симкович збирають матеріал про традиційні господарські заняття, сільські ремесла та промисли, традиційну обрядовість, Василь Король та Мар’яна Чеплев – про народну магію, медицину, лікарські рослини, демонологічних персонажів, замовляння. Дослідженням охоплені с.Лазещина та смт.Ясіня з їх присілками (Студений, Плитоватий, Репигів, Стебний). У планах – наукове обстеження сіл Кваси, Білин, Тростянець. Необхідну інформацію учасникам експедиції надають прості мешканці. Вони ж допомагають з водою та окремими продуктами. Селищний голова Ясіня Едуард Зелінський у власний вихідний день допомагав дослідникам у зборі матеріалу, сам виступив інформатором по багатьом темам дослідження.
Разом зі студентами музейні співробітники мають час і на дозвілля. Зокрема, вже традиційним стало відтворення під час експедиції купальських традицій. У ніч на 7 липня наукові співробітниці музею В.Симкович і М.Чеплев допомагали студенткам плести вінки з польових квітів, разом із колегами брали активну участь в стрибанні через купальське вогнище, водінні хороводів довкола вогню.
Поряд із пошуком етнографічного матеріалу музейники, як і інші учасники експедиції, збирали гриби, яфини та різноманітні трави й квіти. В цілому наукова мандрівка проходить напрочуд цікаво, жваво та досить продуктивно.
Василь Коцан, директор Закарпатського обласного музею
народної архітектури та побуту