Хто роздає землі навколо Іршавської ОТГ?

Після створення об’єднаної територіальної громади Іршавська ОТГ зіштовхнулась з проблемою, що землі навколо неї роздані. Землі, надані за межами міста під ОСГ, масово змінюють цільове призначення, що тягне за собою величезні втрати як земель, так і коштів за їх вилучення, які, нажаль, не відшкодовуються.

Як жителі міста, так і села Лоза, зверталися до Держгеокадастру про зупинення роздачі земельних ділянок, адже сільське господарство на них не ведеться. Мова наразі йде про землю на виїзді з міста в сторону с.Сільце, біля заправки “ОККО”, по вулиці Шкільна біля ДЮСШ, в районі Газовики та біля “Пташника” у с. Лоза.

Люди, які користуються землею, вирощують врожай, маючи по 6 сот., залишились без городів. Адже у тих ділянок вже є нові власники, хоча ця земля у міськраді та Лозянській сільраді, згідно генплану та перспективи розвитку, роками знаходиться у резерві, тому що на неї розраховували, як на землю під багатоповерхівки та індивідуальне будівництво.

При створенні ОТГ Іршава разом з с.Лоза повинні випрацювати стратегію розвитку, залучення інвестицій та створення робочих місць. Головною вимогою інвестора є земельна ділянка під будівництво підприємства, у ситуації, що склалась, вільних земельних ділянок немає, і залучення інвестицій стає складнішим. В пошуку винуватих можна ходити по колу. Установи перекладають відповідальність одна на одну, цитуючи законодавство, як кому вигідно.

Як відзначає голова Іршавської ОТГ: “Держгеокадастр роздає землі за межами населених пунктів без відому громади, депутатів районної ради, без відома депутатів міської ради, не зважаючи ні на що. Ні на генплан, ні на думку міських/сільських рад щодо використання цих земель.

Потрібно зупинити зміну цільового призначення. Зупинити процес. Хоча ОТГ вже сформована, а законодавство до кінця не змінене, тому Іршавська міськрада ніяк не може вплинути на дану проблему, тільки позовами до суду, адже зміна цільового призначення земель за межами населеного пункту може відбуватися тільки згідно з розпорядженням голови РДА”.

Як роз’яснив дану ситуацію відділ архітектури та будівництва Облдержадміністрації, було озвучено на сесії райради: “У зв’язку з тим, що землі знаходяться за межами населеного пункту , там нема громади і обговорювати питання, на нашу думку, не потрібно”. Спостерігається тенденція, що земля надається особам, які не є жителями даної громади, а інколи навіть району, та й садівництвом, під яке отримали ділянки, займатись не планують.

Схема проста: через обласне управління Держгеокадастру поза чергою отримують декілька гектарів у власність під ОСГ, згодом звертаються до РДА, для зміни цільового призначення землі з ОСГ під об’єкти гаражного будівництва, стоянок великовагового автотранспорту, торгівлі, тощо.

Як результат, йде вилучення землі з ОСГ, а місто втрачає землю і села, на якій потенційний інвестор може побудувати підприємство. Крім того, підприємці і податки не сплачують тут, а по місцю прописки, внаслідок чого місцеві бюджети недоотримують значні кошти.

На сесії райради голова РДА Олександр Горін доповів, що станом на 26 липня, 2017 року зміни цільового призначення землі на території Лозянської сільської ради не приймалося. РДА надала декілька рішень по розробці плану території під ОСГ, та два затвердження були під зміну цільового призначення для товариства “PrimaFarm” у 2016 році, відповідно до чинного законодавства.

Однак, в.о. старости с.Лоза Микола Боршош стверджує, що ця інформація неправдива і РДА змінило цільове призначення на більше 5-ти гектарах лозянських земель. Та до РДА й далі звертаються про розробку планів та зміну цільового призначення.

Адміністрація двом особам, які хотіли отримати дозвіл, відмовила. Ті звернулись до суду, котрий, в свою чергу, визнав дії голови РДА протиправними та зобов’язав розглянути питання додатково і затвердити зміну прохачам.

Згідно листа від 24.07.2017 року від Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області “Відповідь на роз’яснення, чи потрібно проводити громадські слухання”. Олександр Горін процитував : “Розроблення детального плану земельної ділянки за межами населеного пункту та внесення змін до нього здійснюється згідно розпорядження відповідної районної державної адміністрації.

Рішення про розроблення детального плану території, яка знаходиться за межами населеного пункту або внесення змін до нього приймає відповідна районна державна адміністрація, яка є також замовником розробки такого плану. Також передбачається, що детальний план території за межами населеного пункту розглядається та затверджується відповідною РДА протягом 30-ти днів з дня його подання”.

А що стосується громадських слухань, то у листі – відповіді зазначили, що громадські слухання щодо земельних ділянок які знаходяться за межами населеного пункту – не передбачаються.
В результаті виходить, що видача дозволів на розробку планів земельних ділянок залежить лише від чиновників РДА, які в більшості випадків знаходять ті пункти закону, що виправдовують їхні дії, а не зважають на думку і прохання жителів громади.

Як результат дискусії, на сесії райради було прийнято наступні рішення: Рекомендувати Іршавській РДА надання дозволів на розроблення детальних планів територій та їх затвердження, на зміну цільового призначення проводити тільки після рішень відповідних територіальних громад у населених пунктах, які межують з відповідними земельними ділянками.

Просити головне управління Держземгеокадастру не видавати накази про виділення земельних ділянок за межами населених пунктів без погодження з відповідними органами місцевого самоврядування.

Пропонувати Іршавській міській раді звернутись з позовом до суду про скасування розпоряджень голови РДА, які стосуються земельних ділянок біля с.Лоза, та до Державної фіскальної служби в Закарпатській області щодо визначення розмірів коштів від втрат сільськогосподарського виробництва, зміни цільового призначення, вказаних у розпорядженні земельних ділянок та вжиття заходів по їх стягненню до місцевого бюджету.

Територіальним громадам району розробити та затвердити положення про громадські слухання у населених пунктах.

Нажаль, ці рішення мають тільки рекомендаційний характер, а поки чиновники очікують на роз’яснення від Кабінету Міністрів України та інших органів центральної влади – Іршавська ОТГ та сільські ради району втрачають землі.

За матеріалами Irshava News.

Фото з мережі.

Знайшли помилку? Тоді виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: